Fitzpatrick’u skaala
Thomas B. Fitzpatrick koostas 1975. aastal nahatüüpide skaala ja määramise süsteemi. Koostatud küsimustik näitab, milline on Sinu nahatoon ja kuidas see päikesevalgusele reageerib. Vastavalt sellele tulemusele on uuringute järgi ära määratletud ka konkreetse nahatüübi populatsiooni nahavähki haigestumise risk ning soovitused, kuidas ennast liigse päikesekiirguse eest kaitsta. Selleks, et oma nahatüüpi teada saada, tuleb vastata kaheksale küsimusele. Nahatüübi tulemuseks võib olla kuus varianti, alates väga heledast (I Tüüp) kuni väga tumedani (VI Tüüp).
Nahatüübi küsimustik ei ole professionaalne meditsiiniline nõuanne, see ei ole diagnoos ega ravisoovitus. Iga meditsiinilise küsimuse korral otsige abi ikka oma arstilt.
Kaasasündinud omadused
Mis värvi on su silmad?
- Helesinised, helerohelised või helehallid
- Sinised, rohelised või hallid
- Helepruunid
- Tumepruunid
- Muu
Mis on su loomulik juuksevärv?
- Heleblond või punane
- Blond
- Brünett või pruun
- Tumepruun
- Must
Milline on nahavärv ilma päevituseta (alad, mis pole päikest saanud)?
- Väga hele nahk
- Hele nahk
- Tumedam/tõmmu valge nahk
- Oliivikarva
- Pruun või must nahk
Kas sul on kehal tedretähne?
- Jah, väga palju
- Jah, palju
- Mõned
- Üksikud
- Ei
Reaktsioon päikesele
Kuidas su nahk reageerib päikesepõletuse ajal?
- Villidega päikesepõletus
- Päikesepõletus, mis on valulik ja punane
- Mõõdukas päikesepõletus, mis muutub päevituseks
- Päevitus, harva päikesepõletusega
- Ei teki päikesepõletust
Kas su nahk päevitub?
- Mitte kunagi - alati põlen
- Harva
- Vahest
- Tihti
- Alati
Kui sügavalt su nahk päevitub?
- Mitte üldse või väga vähe
- Õrnalt
- Keskmiselt
- Sügavalt
- Mu nahk on naturaalselt tume
Kui tundlik on su näonahk päikesele?
- Väga tundik
- Tundlik
- Normaalne
- Resistentne
- Väga resistenten/ pole kunagi probleeme olnud
Sinu tulemus:
Tüüp 1
Esimesel nahatüübil on väga hele nahk, ei päevitu kunagi ja alati tekib päikesepõletus. Nahk on ülitundlik ja seetõttu oled vastuvõtlik nahakahjustustele ja on kõrgem nahavähi risk näiteks basaalrakulisele kartsinoomile,lamerakulisele kartsinoomile või melanoomile. Kaitse ennast kasutades päikesekreemi, mis kaitseks sind erinevate kiirguste eest (UVA ja UVB) ja mille faktor oleks vähemalt 30. Kata nahk riietega, väldi tugevat päikesekiirgust (ära käi väljas lõunasel ajal), ära käi solaariumis.
Nõuanded:
Loe veel:
Tüüp 2
Teisel nahatüübil on hele nahk, päevitub harva ja peaaegu alati tekib põletus. Nahk on väga tundlik ja seetõttu oled vastuvõtlik nahakahjustustele ja on kõrgem nahavähi risk näiteks vähkidele, näiteks nagu basaalrakulisnele kartsinoomile, ja lamerakuliseleine kartsinoomile või melanoomile. Lisaks on nahatüübil kõrge risk melanoomile. Kaitse ennast kasutades päikesekreemi, mis kaitseks sind erinevate kiirguste eest (UVA ja UVB) ja mille faktor oleks vähemalt 30. Kata nahk riietega, väldi tugevat päikesekiirgust (ära käi väljas lõunasel ajal), ära käi solaariumis.
Nõuanded:
Loe veel:
Tüüp 3
Kolmas nahatüüp päevitub aegajalt samas vahel tekib ka päikesepõletusi. Nahk on tundlik ja vastuvõtlik nahakahjustustele ja vähkidele, näiteks nagu basaalrakuline ja lamerakuline kartsinoom. Lisaks on ka risk melanoomile. Kaitse ennast kasutades päikesekreemi, mis kaitseks sind erinevate kiirguste eest (UVA ja UVB) ja mille faktor oleks vähemalt 30. Kata nahk riietega, väldi tugevat päikesekiirgust (otsi varju lõunastel kõrge päikesekiirgusega aegadel) ja ära käi solaariumis.
Nõuanded:
Loe veel:
Tüüp 4
Neljas nahatüüp päevitub tihti ega saa kergelt nahapõletust. Samas on nahk siiski vastuvõtlik nahakahjustustele. Seetõttu kaitse ennast kasutades päikesekreemi, mis kaitseks sind erinevate kiirgustega eest (UVA ja UVB) ja mille faktor oleks vähemalt 30. Kata nahk riietega, väldi tugevat päikesekiirgust (otsi varju lõunastel kõrge päikesekiirgusega aegadel) ja ära käi solaariumis.
Nõuanded:
Loe veel:
Tüüp 5
Viies nahatüüp päevitub kergelt ning nahapõletused on väga harukordsed. Samas on nahk siiski vastuvõtlik nahakahjustustele. Tumedanahalistelt on kõrgem risk akraal-lentigo melanoomi vormile, mis levivad ennekõike kohtades kehal, mis ka tihti päikest ei saa (peopesad, jalatallad), kuid seetõttu on neid ka raske märgata. Kaitse ennast kasutades päikesekreemi, mis kaitseks sind erinevate kiirgustega eest (UVA ja UVB), kata nahk riietega, väldi tugevat päikesekiirgust ja ära käi solaariumis.
Nõuanded:
Loe veel:
Tüüp 6
Kuues nahatüüp ei saa nahapõletusi, kui on siiski vastuvõtlik nahakahjustustele. Tumedanahalistelt on kõrgem risk akraal-lentigo melanoomi vormile, mis levivad ennekõike kohtades kehal, mis ka tihti päikest ei saa (peopesad, jalatallad), kuid seetõttu on neid ka raske märgata. Kaitse ennast kasutades päikesekreemi, mis kaitseks sind erinevate kiirgustega eest (UVA ja UVB), kata nahk riietega, väldi tugevat päikesekiirgust ja ära käi solaariumis.